Blog

LPG czyli zalety autogazu

LPG czyli mieszankę propan-butan oferowaną na stacjach paliw charakteryzuje wiele zalet.
Czy znasz je wszystkie?

 1. Oszczędność
  Najbardziej rozpowszechniona zaleta LPG – bezpośrednio przekładająca się na zawartość portfela użytkownika. Autogaz jest szeroko dostępny a jednocześnie wciąż znacznie (ok. 50-60%) tańszy od benzyny i oleju napędowego. Nawet najbardziej zaawansowane instalacje zasilania LPG zwracają się przy stosunkowo przeciętnych przebiegach, nie rzadko w krócej niż rok.Im więcej jeździsz, tym więcej  oszczędzasz. Jazda na LPG zwraca się najszybciej przy pokonaniu dłuższych odcinków, gdy auto przełączy się z benzyny i resztę trasy pokonuje już tylko na gazie. Oczywiście nowoczesne instalacje skracają okres jazdy na benzynie do niezbędnego minimum, co powoduje, że zastosowanie LPG ma duży sens nawet podczas jazdy tylko w cyklu miejskim. Dowodem jest popularność instalacji LPG w autach firm taksówkarskich czy przewoźników oferujących najem pojazdów (spotykana ultra-ekonomiczna konfiguracja to hybryda+LPG), jak również w autach dostawców jedzenia. Również we flotach firmowych przeminęła moda na samochody z silnikiem diesla, a względy ekonomiczne i serwisowe skierowały oczy zamawiających na auta z układem benzyna+gaz.  W sieci znajdziemy wiele kalkulatorów ułatwiających porównanie kosztów, jak również wyliczających czas zwrotu inwestycji w instalację.
 2. Ekologia
  Zaleta LPG znana od lat głównie w krajach zachodnich, co raz bardziej zyskująca na znaczeniu także w Polsce. Tak – LPG jest paliwem bardziej ekologicznym od benzyny i oleju napędowego, emituje mniej dwutlenku węgla i azotu a więc gazów cieplarnianych. Warto zauważyć, że w niektórych krajach wprowadzono ograniczenia w ruchu aut spalinowych w centrach miast, ale często z tych obostrzeń wyłączone są auta hybrydowe i właśnie zasilane LPG. W czasach gdy auta z silnikami diesla znalazły się na cenzurowanym, inwestycja w LPG może być świetnym rozwiązaniem również z kontekście coraz ostrzejszych przepisów dot. ochrony środowiska.
 3. Wszechstronny i optymalny sposób zasilania.
  LPG zasila silnik w najbardziej efektywnej formie paliwa – stanie lotnym. To ułatwia pracę silnika – i wbrew niesłusznym obiegowym opiniom – wpływa pozytywnie na trwałość jednostki napędowej. LPG charakteryzuje się dużym stopniem czystości, co oznacza jego praktycznie nieograniczoną trwałość. Ma dużą liczbę oktanową (nawet do około 100), przez co jest bardziej odporny na spalanie stukowe niż benzyna. Pamiętajmy przy tym o prawidłowym i regularnym serwisie, oraz oczywiście jakości paliwa!
  Rozwój technologii pozwala stosować instalacje gazowe w praktycznie dowolnym aucie – wystarczy udać się do profesjonalnego warsztatu montażowego, który doradzi najlepsze rozwiązanie.